Męskie perfumy. Poradnik dla mężczyzn.
Każdy mężczyzna chce pachnieć jak najlepiej. Nic w tym dziwnego – perfumy poniekąd określają nas jako osobę. Odpowiednio dobrany zapach potrafi zapewnić wyższe powodzenie u kobiet, uznanie wśród mężczyzn podczas spotkania biznesowego lub po prostu zagwarantować nam większą pewność siebie. Zapachy możemy dopasowywać do pór roku oraz okazji, na którą akurat się wybieramy. W tym poradniku przedstawimy Wam praktyczną wiedzę na temat perfum, dzięki czemu przy następnej okazji bez problemowo wybierzecie dla siebie jak najlepsze męskie perfumy.
Perfumy – jak je dzielimy?
Jak to mówią – perfumy perfumom nie równe. Wyróżniamy 6 rodzajów perfum, różniących się stężeniem procentowym olejków zapachowych w alkoholu w swoim składzie – im wyższe stężenie olejków tym zapach perfum jest bardziej trwały i intensywniejszy oraz jego projekcja jest większa.
1) Woda odświeżająca (Eau Fraiche) – rzadko używany, najczęściej korzystają z niego kobiety w postaci „mgiełek” zapachowych. Stężenie procentowe olejków zapachowych w wodzie odświeżającej wynosi od 1 do 3%.
2) Woda kolońska (Eau de Colonge) – często spotykany w drogeriach. Stężenie procentowe olejków zapachowych jest na poziomie 3 – 8%.
3) Woda toaletowa (Eau de Toilette) – jest ich najwięcej na rynku ze względu na stosunek jakości do ceny. Stężenie olejków zapachowych wynosi od 5 do 15%. Zobacz nasze ulubione wody toaletowe dla mężczyzn.
4)Woda perfumowana (Eau de Parfum) – stężenie substancji zapachowych na poziomie 10 – 20%.
5) Perfumy/Perfumy właściwe (Parfum) – znajduje się nich od 15 do nawet 43% olejków zapachowych w alkoholu.
6) Ekstrakt perfum – (Extrait de Parfum) – najbardziej intensywny z rodzajów perfum, niestety również najdroższy. Stężenie substancji zapachowych wynosi od 44 do nawet 60%.
|
|
Kategorie męskich zapachów
Na rynku jest dostępna masa perfum o różnych kompozycjach zapachowych, dzięki czemu każdy mężczyzna może znaleźć swój unikalny zapach, z którym będzie mógł się utożsamić. Różnorodność zapachów wśród perfum daje nam możliwość wyboru odpowiedniego do danej okazji, pory dnia czy pory roku. Jak pewnie wiecie z doświadczenia – inne perfumy wybierzemy na randkę czy romantyczną kolację z dziewczyną, a jeszcze inne na spotkanie biznesowe lub imprezę w klubie. Nie istnieje żaden oficjalny podział perfum ze względu na zapach, natomiast większość z nich można przydzielić i sklasyfikować na poszczególne grupy. Przedstawię teraz Wam grupy zapachów perfum dostępnych na rynku:
- kwiatowe – głównie użytkowana przez kobiety, odpowiednie na większość okazji. Najczęściej znajdują się tu nuty kwiatów takich jak róża, jaśmin, irys, konwalia. Czasami tylko jeden kwiat stanowi kompozycję zapachową ale najczęściej spotykane są kompozycje mieszane, tworzące wspólny bukiet.
- cytrusowe – Jest to bardzo uniwersalna grupa, są to mieszanki różnych owoców, najbardziej spotykane nuty zapachowe w tej grupie perfum to bergamotka, limonka, malina, pomarańcza czy nawet melon.
- orientalne – składają się z ciepłych nut zapachowych takich jak piżmo, bursztyn, wanilia, drzewo sandałowe lub agar. Posiadają zmysłowy charakter, polecane na nieformalne okazje np. imprezy towarzyskie lub randkę.
- wodne – lekkie, orzeźwiające, świetnie sprawdzają się w upalne dni, idealne na lato. Charakteryzują się delikatnością, nie są zobowiązujące.
- szyprowe - nazwa "szypr" obejmuje całą grupę zapachów będących unikalną mieszanką aromatów mchu dębowego, żywicy, szałwii, paczuli i bergamotki, niekiedy także tytoniu. To specyficzne połączenie zapachów szczególnie przypadło osobom poważnym również też starszym.
- aldehydowe —ciężkie perfumy, mało popularne. Aldehydy to składniki chemiczne i produkty ulatniania alkoholi. Nadają zapachowi ostre, szorstkie wykończenie. Aldehydy stosowane w przemyśle perfumeryjnym są głównie pochodzenia syntetycznego. Aldehydy pochodzenia naturalnego (bardzo drogie w pozyskaniu) można spotkać rzadko i to jedynie w perfumach najwyższej jakości. Aldehydy spotykane są w perfumach damskich. To zapachy eleganckie, pasujące na wyjątkowe okazje.
- paprociowe – zbliżone do zapachu leśnej ściółki, przypominają nieco zapachy ziołowe, ale dominują w nich przeważnie wonie drzewne. Wyraźnie wyczuwalny jest w nich aromat mchu dębowego, jałowca i żywicy. Często łączone z nutą tytoniową. Perfumy paprociowe to zapachy wyjątkowe, nadające klasy, zazwyczaj dedykowane mężczyznom.
- owocowe są zazwyczaj kompozycjami słodkimi. To mieszanki różnorodnych owoców, m.in. nut wiśni, truskawek, brzoskwini, jabłka. mango, maliny czy jeżyny. Przeplatane są najczęściej z pikantnymi akcentami korzennych przypraw i wanilii, czasem kwiatów. Zapachy owocowe dedykowane są przeważnie osobom młodym. Idealne na co dzień zwłaszcza wiosną i latem.
- drzewne – od razu wyczuwalny jest zapach ciętego drewna i żywicy. Ich główne nuty tworzą olejki cedru i drzewa sandałowego uzupełniane o piżmo i roślinne nuty wetywerii, cedru, mchu dębowego. Często łączone z nutami o zapachu skóry. Perfumy drzewne zazwyczaj dedykowane są mężczyznom. Są eleganckie i ponadczasowe idealne na jesienne dni.
Perfumy - piramida zapachowa
Na pewno spotkaliście się z opisem dotyczącym zapachu perfum dzielący się na głowę, serce i bazę perfum. Jakie ma to znaczenie przy wyborze Waszego przyszłego zapachu?
Głowa perfum to połączenie nut zapachowych, które są wyczuwalne od razu po użyciu.
Serce perfum to zapach, który jest dla nas wyczuwalny po około 15 minut i utrzymuje się do 2-3 godzin.
Baza perfum to połączenie nut zapachowych, którą czujemy po 30 do nawet 60 minut i utrzymuje się do kilku lub nawet kilkunastu godzin.
Jak widzicie zapach perfum potrafi ewoluować i może pachnieć inaczej niż po pierwszym psiknięciu. Ten aspekt jest bardzo ważny, ponieważ najlepiej dane perfumy przetestować na sobie, czy będą nam odpowiadały przez cały okres ich trwania. Nie posiłkujcie się również radami innych co do perfum oraz obecnymi trendami - najważniejsze jest to by znaleźć dla siebie jak najlepszy zapach.
Perfumy - co robić, a czego unikać?
Na pewno zastanawialiście się gdzie najlepiej się perfumować. Najlepiej jest spryskać miejsca najbardziej ukrwione, a gdzie skóra jest najcieńsza tj. kark, nadgarstki, szyja. Dlaczego? To miejsca są najbardziej ciepłe, a dzięki podgrzewaniu przez nasze ciało perfumy będą cały czas emitowały zapach, przez to czas działania perfum wydłuża się. Dobrym sposobem jest również pryskanie miejsc, przez które mamy kontakt z drugą osobą np. Nadgarstki, ponieważ podajemy innym ludziom rękę na przywitanie lub kark i miejsce za uchem, kiedy witamy się z płcią przeciwną. Pryskanie ubrań też ma po części sens, ponieważ zapach perfum utrzymuje się na nich dłużej, natomiast jego projekcja będzie mniej efektywna.
Ilość psiknięć jest również ważna - pewnie nie raz spotkaliście się z osobą, która przesadnia użyła perfum i niestety efekt jest odwrotny od zamierzonego - zapach zamiast przyciągać uwagę, niestety odpycha. Wydaje mi się, że 3 - 4 psiknięcia w odpowiednie miejsca w zupełności wystarczą. Oczywiście jest to zależne od jakości perfum, o czym pisałem wyżej. Sposób przechowywania perfum, w szczególności ich miejsce jest bardzo istotne. Większość osób przechowuje je w miejscach podatnych na zmiany temperatury takie jak łazienka czy parapet, niestety wahania temperatury i zbyt duża ekspozycja słońca mogą znacząco zmienić właściwości perfum czego należy unikać. Na koniec pamiętajcie - nie rozcierajcie świeżo nałożonych perfum na siebie. Utarło się, że dzięki temu prostemu trickowi zapach jest intensywniejszy, niestety takie działanie wpływa na strukturę perfum i ich właściwości, co niestety ma efekt odwrotny od zamierzonego.
Męskie perfumy na jesień
Z racji tego, że zaczęła się już jesień postanowiłem przygotować Wam porady dotyczące wyboru perfum na tą porę roku. W tym okresie kiedy dzień jest coraz krótszy, a wieczory dłuższe oraz zaczyna być coraz chłodniej możemy sobie pozwolić na wybór cięższych nut zapachowych, które są bardziej wyczuwalne. Jest to idealny czas na korzystanie z perfum zawierających kategorie zapachowe takie jak paprociowe, szyprowe, drzewne oraz orientalne. Nuty ciężkie zawierają wanilię, piżmo, drzewo sandałowe, bursztyn, żywica i zapach skóry. Moim zdaniem takie perfumy powinny dominować w okresie jesiennym, ponadto takie zapachy na pewno umilą nam spędzenie deszczowego wieczoru z drugą połówką. A Wy, jakie macie ulubione perfumy?